Mens vi venter på forår…

Mens vi med længsel venter på foråret, så kan man trække foråret ind i huset, da man mange steder lige nu kan købe forårsplanter, som så kan plantes ud efter afblomstring. Jeg fik en fin buket lyserøde tulipaner i dag, og fandt nogle grene, og på en gåtur fandt jeg de fineste rosafarvede snebær, hvor sorten kaldes “Mother of pearl”. Snebær er en busk og den er super sød, og kan købes her

Det er vigtigte, at man kun fylder vasen halvt op med vand, når man har med tulipaner at gøre. Man kan også lægge en kobbermønt ned i vasen, så kommer tulipanerne ikke til at hænge.

På min tur i haven i dag, så jeg en fuglerede fra sidste år. Det er en solsorterede, og man skal ikke fjerne de gamle reder for fuglene genbruger dem op til flere gange, og det er hyggeligt med fugle i haven. Og det er altid godt med planter, der giver frugter, så fuglene har mad vinteren igennem.

Det kan f.eks være et paradisæbletræ, for fuglene er vilde med paradisæblerne, og som mennesker kan man ikke spise æblerne som de er, de skal forarbejdes til f.eks marmelade. Vi lader dem bare sidde, der er stadig lidt paradisæbler tilbage derude nu. Paradisæbletræet på billedet nedenfor er det smukke prydtræ, der hedder “Scarlett” og paradisæbletræer kan købes her.

Busken som jeg fandt fuglereden i er en dronningebusk. Det er en utrolig smuk prydbusk, der får klaser af de fineste lyserøde blomster, og den dufter sart og dejligt. Et god valg til haven. Dronningebusk kan købes her. Dronningebusk ses på billedet nedenfor.

Man kan snart begynde, at sås Lathyrus, som også kaldes ærteblomster. Det er en vidunderlig plante. og jeg planter dem, hvert eneste år i februar. Ærteblomster dufter vidunderligt, og der er det særlige, at jo flere blomster man plukker, desto flere blomster kommer der. Og det er vigtigt, at man plukker blomsterne for ellers sætter de frø, og stopper blomstringen. Ærteblomsterfrø kan købes her
Ærteblomster findes i et væld af farver, og både ensfarvede og to farvede. Et brev er nok til en krukke. Jeg har købet og fået leveret et par breve, og jeg glæder mig til at plante dem. Man skal huske, at de skal ligge i vand ca. 24 timer, fordi skallen er meget hård, og ellers skal man ridse hvert frø med en kniv.

Mange steder er der forsalg af geoginer/dahlier lige nu, og egentlig synes jeg, at det er for tidligt, at købe dem nu, men så så jeg, at nogle af dem jeg gerne ville have var udsolgt, så har forudbestilt nu, og det kan anbefales, hvis der er nogle særlige man gerne vil have. Jeg er selv vild med tallerkendalierne, som får kæmpe, og flade blomsterhoveder. Geoginer/dahlier kan købes her

Der findes man forskellige og meget smukke geoginer/dahlier. De tåler ikke frost, så derfor kan man ikke plante dem nu. Men omkring kan man plante dem, og sætte dem i et skur eller lignende, så får de et forspring, og blomstrer så tidligere.

Dem jeg gravede op i efteråret sidste år, ser ud til at have klaret den, kun en enkelt har jeg måtte smide ud. Jeg tjekker dem ca. en gang om måneden, og giver dem lidt vand med en forstøver, hvis de trænger, men de fleste klarer sig godt uden. Jeg glæder mig til jeg kan plante dem derude.

Har man små grantræer fra jul, så kan man med fordel plante disse rundt om i haven for de er stedsegrønne, og giver et flot spil til alle de bare træer og buske. Man må så fælde træerne, hvis de bliver for store, men det tager en del år og så kan man nyde dem indtil da.
Det lille grantræ, som er en rødgran, havde vi indenfor hele december måned, og det ser stadig fint ud, og skal meget snart plantes ud i jorden. Grantræer er meget smukke, og pynter i haven. Grantræer kan købes her

Jeg fik træet på nedenståede billede til jul, og det er stadig hvidt som man kan se, jeg ved ikke om der er brugt maling, men plantes det skal det, så bliver det spændende om det hvide forsvinder og jeg tænker, at jeg lader kuglerne sidde.